Echipari> Istoric modificari

Pentru ca potentialii beneficiari sa poata urmari cu usurinta de-a lungul timpului modificarile aduse echiparilor noastre, istoricul este inregistrat mai jos.

 

Factorii care influenteaza echiparile si preturile noastre:
- valoarea materialelor stabilita de bursa constructiilor.
- inlocuirea anumitor articole cu altele mai noi, superioare calitativ / cu garantie extinsa.
- inlocuirea anumitor articole (stoc epuizat) cu altele similare calitativ si valoric.
- schimbarea furnizorilor datorita majorarilor de pret survenite in ofertele acestora nejustificat.
- actualizari legi si normative in domeniul constructiilor.
- eficientizarea procesului de constructie.

 

< Istoricul modificarilor din oferta noastra>

Ianuarie 2021:

   • Datorita majorarii preturilor pentru materiale de constructie, pretul echiparilor noastre a suferit modificari. Vezi echipari
   • Datorita volumului mare de constructii pe structura metalica in desfasurare, momentan constructiile pe zidarie au fost retrase din oferta noastra. Echiparea Basic a fost inlocuita de: "Schelet metalic 89 mm" si "Schelet metalic 200 mm"
   • Lansam in premiera in Romania prima echipare pe structura metalica din profile de 200 mm latime: Echiparea Platinum. Vezi echipare Platinum

Octombrie 2020:

   • A fost adaugata o noua categorie de constructii in catalogul nostru virtual - Case ieftine prefabricate. Acestea sunt izolate la exterior cu panouri sandwich si sunt concepute pentru a fi case de vacanta economice. Vezi modele
   • Casele prefabricate sunt disponibile pentru constructie in 4 variante de echipare, in functie de bugetul disponibil si nivelul de confort dorit: Basic / Standard / Pro / Ultra. Echiparile Standard, Pro si Ultra includ finisajele interioare (gresie, faianta, parchet, usi interioare, obiecte sanitare). Vezi echipari

Septembrie 2020:

   • Prin feedback-ul oferit de beneficiarii nostri, am imbunatatit substantial echiparea Gold: Geamuri termopan Salamander / Rehau cu 7 camere si 3 foi de sticla (in loc de Salamander 5 camere cu 3 foi de sticla) si termoizolatie exterioara realizata cu vata bazaltica 150 mm (in loc de 100 mm). Avand in vedere si umplutura peretilor, avem in total 300 mm de vata in peretii exteriori, izolatia fiind de exceptie. Pretul per metru patrat se modifica: de la 400€/ mp la 410€/ mp. Vezi echipare
   • La cererea clientilor nostri, echiparea Basic a fost imbunatatita si acum se preda la stadiul de alb ca si restul echiparilor.(au fost incluse placarile interioare ale peretilor) - noua echipare se numeste Basic+.Pretul per metru patrat material - manopera se modifica corespunzator: de la 240€/ mp la 285€/ mp. Vezi echipare
   • Tamplaria din oferta noastra se diversifica. Beneficiarii pot alege de astazi si brand Rehau (nu doar Salamander) pentru echiparile Standard / Silver / Gold.
   • Au fost actualizate pe site modalitatile de plata, sectiunea "Modalitate de plata (etapizat)". Se poate achita cash, prin credit ipotecar / de constructie, credit de nevoi personale, prin fonduri europene.

Ianuarie 2020:

   • La multi ani!
   • Pentru flexibilitate (beneficiari care detin deja proiectul de arhitectura), proiectarea a fost separata de echiparile noastre (optionala). Pentru costurile de proiectare Hoga Construct, va rugam sa accesati pagina noastra dedicata. Vezi proiectare
   • Echiparile Standard Plus si Fireproof au fost inlocuite cu echiparile competitive ale anului 2020, Silver si Gold. Printre avantaje enumeram: izolatia termica exterioara din vata bazaltica (in loc de polistiren expandat), placari exterioare cu fibrociment (in loc de osb), folie anticondens pe toti peretii exteriori (perimetrali), placari interioare cu gips carton rezistent la foc (rosu) si acustic (albastru). Vezi echipari
   • Pentru constructiile pe zidarie, a fost adaugata echiparea la rosu, iar fundatia este acum inclusa pentru ambele variante intr-un buget de 120€/ mp construit (rosu si alb). Vezi echipare

 

Decembrie 2019:

   • Datorita numarului mare de cereri, a fost adaugata o noua echipare dedicata clientilor care isi doresc o constructie pe structura din cadre de beton, numita "Case Zidarie Porotherm". Vezi echipare
   • Datorita ingreunarii proceselor de avizare a proiectelor de catre institutiile publice, am decis sa includem obligatoriu (era optional) in ofertele de pret per metru patrat faza de proiectare PT (proiect tehnic) + DDE (detalii de executie) - proiect tehnic arhitectura, rezistenta fundatii, instalatii sanitare/termice/electrice. Costul suplimentar este de +5/ mp construit desfasurat si a fost aplicat pentru echiparile Basic / Standard / Standard Plus / Fireproof / Zidarie Porotherm. Un avantaj major este ca devizul lucrarii la faza PT este extrem de detaliat, continand extrasul de materiale pentru fundatie si instalatii, se anexeaza la contractul de antrepriza. Vezi modificare

Noiembrie 2019:

   • Pentru flexibilitate, au fost adaugate 2 noi echipari pentru clientii care doresc sa isi realizeze constructia in regie proprie:  Schelet metalic 100 mm si schelet metalic 140 mm. Vezi echiparile

 

Octombrie 2019:

   • Scara interioara intre nivele este acum inclusa in toate echiparile, se executa din profile metalice (parte componenta a structurii metalice a casei). Vezi modificare

 

Septembrie 2019:

   • Astereala acoperisului a fost schimbata, din placare OSB 15 mm in scandura 25 mm, pentru rezistenta sporita. Vezi modificare

 

August 2019:

   • Tabloul electric este acum inclus in echipari pentru siguranta sporita. Vezi modificare

 

Iulie 2019:

   • La cererea clientilor nostri a fost adaugata o noua echipare - Basic. Aceasta este varianta optima pentru clientii care nu detin intregul buget pentru constructia unei case. Conform noii echipari, imobilul va fi complet finalizat pe exterior (fatade, termopane si acoperis) iar interiorul se preda la faza de structura metalica. Vezi echipare

 

Iunie 2019:

   • Taxele de transport provincie sunt acum detaliate intr-o rubrica dedicata a sectiunii "Costuri suplimentare (suportate de client)". Vezi modificare


Product successfully added to your shopping cart
Quantity
Total
There are 0 items in your cart. There is 1 item in your cart.
Total products
Total shipping  To be determined
Total
Continue shopping Proceed to checkout